جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

پیچ و مهره خشکه 8.8

پیچ و مهره خشکه 8.8 یکی از گرید های پیچ و مهره فولادی می باشد که با درصد کربن متوسط تولید شده و همراه با عملیات سخت کاری برای بالا بردن مقاومت سطحی و تنسایل تولید می شود. کلاس پیچ و مهره خشکه 8.8 می باشد که نشان از تنسایل 800 مگاپاسکال دارد. پیچ و مهره خشکه 8.8 معمولا بصورت آبکاری شده گالوانیزه گرم و یا داکرومات و گاهی بصورت زاج کاری شده در بازار عرضه میشوند. استفاده از درصد متوسط کربن در ساختار پیچ و مهره 8.8 خشکه سبب بالا بودن مقاومت سطحی بر روی دنده ها بوده و از این رو در اتصالات ماشین آلات صنعتی شامل انواع شیر آلات صنعتی، کمپرسورها و ژنراتور ها از پیچ و مهره خشکه 8.8 استفاده میشود. پیچ و مهره خشکه به شکل های مختلفی تولید میشوند که در حالت صنعتی معمولا به شکل شش گوش و آلن می باشند.

پیچ شش گوش خشکه 8.8
پیچ شش گوش خشکه 8.8

صنایع مصرف کننده پیچ و مهره خشکه کلاس 8.8

پیچ و مهره خشکه که با کلاس 8.8 از گرید فولاد با کربن متوسط تولید می شوند به سبب حد متوسطی از سختی و تنسایل بین گرید های بالای فولادی و آهنی دارند در صنایع مختلف بسیار محبوب هستند. پیچ و مهره خشکه چه به شکل پیچ و مهره شش گوش باشند و چه در شکل های دیگر مثل پیچ آلن در صنایع ماشین سازی در اتصالات ماشین آلات سنگین، انواع ژنراتور ها، کمپرسورها، مولد ها، پمپ ها و شیر آلات صنعتی استفاده بسیار زیادی دارند. به جز ماشین آلات سنگین استاتیک یاد شده از پیچ و مهره خشکه 8.8 در اتصالات ماشین آلات سنگین دینامیک، ماشین آلات معدنی، کشاورزی و راسازی نیز در اتصالات قطعات و همچنین اتصالات چرخ ها استفاده فراوانی می شود. پیچ و مهره خشکه به شکل آلن در اتصالات ماشین آلات ورزشی بکار رفته در سالن های ورزشی و بدنسازی نیز بسیار کاربرد دارد. لازم به ذکر است با وجود استفاده گسترده از پیچ و مهره خشکه در صنایع ماشین سازی سختی و تنسایل متوسط این گرید از پیچ و مهره های شش گوش برای صنایع ساختمانی و صنایع سازهای سنگین تر پل سازی و سد سازی کافی نبوده و معمولا در آن صنایع از گرید های بالاتر مثل 10.9 استفاده می شود.

آبکاری پیچ و مهره خشکه

از آنجا که ساختار و متریال مورد استفاده در تولید پیچ و مهره های خشکه در واقع فولاد با درصد متوسط کربن می باشد عنصر مقاومی در برابر زنگ زدگی در ترکیب شیمیایی خود ندارد و از این رو به خودی خود و بدون آبکاری سطحی که به نام خود رنگ و یا سیاه نیز شناخته میشود در معرض زنگ زدگی با سرعت بالایی بالاخص در محیط های اسیدی رقیق، نمک دار آبهای سطحی و مرطوب ساحلی می باشد. از این رو پیچ و مهره کلاس 8.8 خشکه معمولا بصورت آبکاری در بازار یافت میشود. آبکاری پیچ و مهره خشکه معمولا با فلز روی (زینک) به دو روش مختلف آبکاری گالوانیزه گرم و داکرومات صورت می پذیرد. پیچ و مهره خشکه 8.8 با آبکاری داکرومات اندکی گران قیمت تر هستند اما مقاومت سطحی مناسب تری دارند.