جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلی
درباره ما
پیچ و مهره شش گوش
پیچ
استاد بولت
مهره
واشر
تماس
021-55412302 | 55411213 | 09122063004 | 09123455462

پیچ و مهره شش گوش

پیچ و مهره شش گوش یکی از پرکاربردترین نوع اتصالات صنعتی هستند که در سایزهای مختلف میلیمتری و اینچی، طبق استاندارد های مختلف و با گرید های مختلفی تولید میشوند. پیچ و مهره شش گوش همچنان پر مصرف ترین نوع اتصالات صنعتی از بین شکل های مختلف اتصالات محسوب میشوند که در کلاس های مختلف در سیستم بین المللی و در گرید های مختلف در سیستم آمریکایی تولید میشوند. استاندارد های مختلف تولید پیچ و مهره شش گوش در سیستم بین المللی ISO, EN, ANSI/ASME و در سیستم آلمانی استاندارد DIN و در نهایت در سیستم آمریکایی طبق دستور العمل ASTM تبیین می شوند. نوع دنده های پیچ و مهره های شش گوش در سیستم ASTM آمریکایی اینچی و در سیستم های دیگر میلیمتری می باشد. برتری خاصی بین استاندارد های مختلف تببین شده برای پیچ و مهره شش گوش وجود ندارد و بسته به ماشین آلات مصرفی که ساخت کدام کشور باشند پیچ و مهره شش گوش نیز انتخاب میشوند. بسیاری از دستگاه های صنعتی ساخت کشور آلمان (آلمان فعلی، آلمان شرقی و غربی سابق) هستند و از پیچ و مهره شش گوش استاندارد DIN آلمان استفاده می کنند

استاندارد تولید پیچ و مهره شش گوش

پیچ و مهره های شش گوش به عنوان پر مصرف ترین نوع اتصالات صنعتی استاندارد های متعددی در دستگاه های مختلف DIN, ISO, EN, ASTM, ANSI, ASME می باشند. بسیاری از این استاندارد ها معادل هستند و در دستگاه های مختلف با کد های مختلفی قابل تبدیل هستند. در این میان دو استاندارد DIN در دستگاه استاندارد صنایع آلمان و استاندارد ASTM در دستگاه استاندارد آمریکایی مشخصات متفاوتی برای تولید پیچ و مهره های شش گوش تبیین نموده اند. تفاوت عمده ای که در مورد استاندارد های DIN و ASTM قابل رویت است نوع دنده زنی آنها می باشد. پیچ و مهره های شش گوش استاندارد DIN دنده های میلیمتری دارند حال آنکه پیچ و مهره شش گوش استاندارد آمریکایی ASTM دارای دنده های اینچی می باشند. لازم به ذکر است که استاندارد های یاد شده به تببین شکل و اندازه، طول گام و عمق دنده ها، پخ زنی ها و شکل گل پیچ و مهره شش گوش تبیین شده اند و گرید ها و متریال های مختلف را شامل نمی شوند.

گرید های مختلف پیچ و مهره شش گوش

پیچ و مهره شش گوش در گرید های مختلفی تولید میشوند که در شرایط برابر دارای ابعاد و نوع دنده زنی یکسانی هستند و در واقع تفاوت در متریال بکار رفته در ساختمان آنها می باشد که سبب تفاوت گرید و در نهایت تفاوت در سختی، تنسایل، مقاومت کششی و دیگر خواص مکانیکی آنها میشود. به بیان دیگر با تغییر ماهیت شیمیایی مفتول بکار رفته در پیچ و مهره های شش گوش می باشد که خواص مکانیکی آنها نیز دستخوش تغییراتی می شود. دسته بندی گرید های مختلف پیچ و مهره شش گوش در سه نوع مختلف آهنی، استنلس استیل و فولادی صورت می پذیرد. پیچ و مهره شش گوش استیل به سبب مقاومت بالایی که در برابر زنگ زدگی دارند حائز اهمیت ویژه ای هستند حال آنکه گرید های مختلف پیچ و مهره شش گوش آهنی و فولادی در برابر رطوبت آسیب پذیر بوده و تعریف گرید ها و کلاس های مختلف برای آنها بر مبنای مقاومت در برابر کشش می باشد. در بین گرید های مختلف پیچ آهنی گرید 5.6 و گرید های مختلف پیچ و مهره شش گوش فولادی گرید های 8.8 و 10.9 در صنایع مختلف کارایی بسیاری دارند. لازم به ذکر است آنچه در اینجا و بطور کلی در بازار به نام گرید برای پیچ و مهره های شش گوش معرفی میشود در واقع و در معنای صحیح کلاس آن می باشد. کلمه گرید بیشتر برای پیچ و مهره های شش گوش اینچی در دستگاه استاندارد آمریکایی معنای اصلی خود را پیدا می کند.