جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

واشر تخت

واشر تخت که یکی از اتصالات تکمیلی پیچ و مهره ها محسوب میشود در استاندارد های مختلفی تولید میشود. یکی از معتبر ترین استاندارد های واشر تخت استاندارد متریک DIN125 می باشد که تبیین کننده قطر داخلی و خارجی و ضخامت واشر تخت می باشد. واشر تخت استاندارد DIN125 در اتصال پیچ و مهره شش گوش و آلن نیم دنده و تمام دنده یعنی استاندارد های DIN931 , DIN933 مورد استفاده قرار می گیرد. واشر تخت در سایز های مختلفی از 3 میلیمتر تا 36 میلیمتر تولید میشود که این سایز معرف قطر داخلی آن که به دور پیچ می افتد می باشد. لازم به ذکر است که در واقع واشر تخت سایز 36 میلیمتر قطر داخلی بالاتر از 36 میلیمتر دارد و منظور از سایز 36 یعنی برای اتصال بر روی پیچ سایز 36 میلیمتر. بنابراین طبیعی است که قطر داخلی واشر تخت اندکی بالاتر از قطر اسمی آن باشد تا اتصال به راحتی صورت پذیرد.

واشر تخت آهنی
واشر تخت آهنی
واشر تخت استیل
واشر تخت استیل
واشر تخت خشکه کلاس 8
واشر تخت خشکه کلاس 8

دلایل استفاده از واشر تخت در اتصالات

واشر تخت که معمولا در اتصالات پیچ و مهره های شش گوش، آلن و استاد بولت مورد استفاده قرار می گیرد معمولا به دو منظور استفاده میشود. دلیل اول استفاده از واشر تخت افزایش بیشتر تنش اتصال با فشرده شدن واشر تخت و حتی تغییر شکل اندک آن در ادامه اتصال می باشد. دلیل دوم محافضت قطعه کار در برابر فروورفتگی ضله های شش گوش پیچ و مهره شش گوش در داخل قطعه کار است. به سبب گستردگی شعاعی واشر تخت بار وارد شده از اتصال و محکم شدن پیچ و مهره بر روی سطح و بر روی مساحت واشر تخت پخش شده و از ایجاد فرورفتگی های موضعی ممانعت به عمل می آید.

استاندارد تولید واشر تخت

واشر تخت برای کاربری های معمولی که بر روی پیچ شش گوش و آلن بسته میشود با استاندارد DIN125 ـولید میشود که بیانگر قطر داخلی، خارجی و لبه کونیک واشر تخت می باشد. این استاندارد بصورت یکسان برای واشر تخت از جنس آهنی، فولادی و استنلس استیل استفاده میشود. استاندارد DIN125 واشر تخت یک استاندارد میلیمتری می باشد که از M1.6 آلی M36 تولید و عرضه میشود که برای واشر تخت با قطر داخلی 36 میلیمتر حداقل قطر خارجی 58.8 میلیمتر و حداقل ضخامت 4.4 میلیمتر تعیین شده است. بر خلاف مهره و پیچ که ابعاد تعریف شده استاندارد دقیق هستند ابعاد تعیین شده برای استاندارد واشر تخت بصورت بازه ای تعریف میشوند چرا که واشر بر خلاف مهره بصورت مستقیم و دقیقی با پیچ درگیر نمی باشد.

استاندارد DIN125 در تولید واشر تخت

واشر تخت با استاندارد های مختلفی تولید می شود که هر یک با داشتن قطر داخلی برابر ممکن است ضخامت، چمفر یا زاویه بر روی لبه و قطر بیرونی متفاوتی داشته باشند. یکی از استاندارد های پر کاربرد در تولید واشر تخت استاندارد DIN125 می باشد که در دستگاه استاندارد کشور آلمان و بصورت میلیمتری مورد استفاده قرار می گیرد. استاندارد DIN125 در تولید واشر فنری یک استاندارد ابعادی می باشد که به تنبیین ابعاد قطر داخلی، خارجی و ضخامت واشر می پردازد. این استاندارد بصورت یکسان برای واشر تخت در گرید های آهنی، استیل و فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. جدول زیر ابعاد بخش های مختلف واشر تخت را طبق استاندارد DIN125 و در سایز های M1.6 الی M39 نشان می دهد.

استاندارد DIN125 در تولید واشر تخت

در این جدول قطر داخلی واشر تخت با d1، قطر بیرونی با d2 و ارتفاع واشر با h مشخص شده است. هر یک از ابعاد این جدول دارای یک تلرانس می باشند. در واقع با توجه به اینکه بر خلاف واشر مهره ها بصورت کاملا درگیر با پیچ و مهره قرار نمی گیرند دقت در تولید آنها پایین تر بوده و در جداول استاندارد تولید واشر تخت از تلرانس ابعادی استفاده شده است.