جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

پیچ خشکه 8.8 شش گوش یکی از پر مصرف ترین گرید اتصالات صنعتی می باشد که استفاده عمده ای در اتصالات ماشین آلات صنعتی دارد. پیچ 8.8 گرید متوسطی از سختی یعنی تنسایلی بالاتر از پیچ های آهنی 5.6 و استیل داشته اما نسبت به گرید های پیچ فولادی 10.9 و 12.9 نرمتر می باشد. پیچ خشکه به ازای هر میلیمتر مربع از سطح مقطع خود توان کششی 80 کیلو گرم را دارد و هم به شکل شش گوش و هم به شکل آلنی تولید می شود. پیچ خشکه 8.8 همراه با مهره خشکه کلاس 8 و یا کلاس 10 بسته میشود و بر خلاف برخی کاربری های بازار که از مهره کلاس پایین تر استفاده می کنند حتما می بایست از مهره در همان کلاس و یا حتی یک کلاس بالاتر استفاده نمود.

پیچ شش گوش خشکه 8.8

مقایسه پیچ خشکه 8.8 و پیچ آهنی 5.6

در بسیاری وارد برای مشتریان که با اطلاعات فنی پیچ و مهره ها آشنایی چندانی ندارند سوال پیش می آید که منظور از پیچ خشکه و یا پیچ 8.8 چیست و تفاوت آن با پیچ آهنی کلاس 5.6 در کجاست. برای توضیح بیشتر پیرامون تفاوت ها و قبل از اینکه وارد جرئیات عددی و مشخصات مکانیکی پیچ خشکه 8.8 شویم باید بگوییم در کل تفاوت دو پیچ در مقاومت در برابر کشش و سختی می باشد و هر دو پیچ بصورت بدون آبکاری مقاومت محیطی چندانی در برابر زنگ زدگی بر خلاف پیچ و مهره استیل ندارند و به سرعت اکسید می شوند. اما تفاوت در مقاومت کششی، سختی و تنسایل پیچ خشکه کلاس 8.8 و پیچ آهنی 5.6 در واقع چقدر است که اختلاف قیمت بسیار زیادی را برا آنها بوجود آورده است؟ تقریبا دو برابر. تنسایل پیچ خشکه 8.8 حدود 800 مگاپاسکال و تنسایل پیچ آهنی کلاس 5.6 حدود 480 مگاپاسکال است یعنی در شرایط برابر هر میلیمتر مربع از سطح مقطع پیچ خشکه 1.8 برابر مقاومت کششی بالاتری دارد.

استاندارد تولید پیچ شش گوش خشکه 8.8

پیچ شش گوش خشکه کلاس 8.8 دارای دنده هایی از نوع COARSE THREADED یا دنده درشت میلیمتری می باشد که هم بصورت نیم دنده طبق استاندارد DIN931 و هم بصورت تمام دنده طبق استاندارد DIN933 تولید میشود. این استاندارد ها دارای کد های معادل در دستگاه های EN , ISO نیز می باشند که با طول گام و عمق دنده برابر برای پیچ خشکه تعریف شده اند. پیچ خشکه 8.8 پر مصرف ترین گرید پیچ شش گوش در صنایع ماشین سازی و اتصالات ماشین آلات صنعتی می باشد که با کد 8.8 بر روی سطح گل پیچ و در زیر برند تولید کننده معرفی میشود. برند های مختلف ایرانی، تایوانی و چینی در حال حاضر به تولید پیچ خشکه کلاس 8.8 می پردازند.