جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

پیچ و مهره صنایع نفت و پتروشیمی

پیچ و مهره صنایع نفت و پتروشیمی اغلب در تاسیسات این صنایع مورد استفاده قرار میگیرند از دکل های نفتی گرفته تا خطوط انتقال نفت و گاز. اغلب پیچ و مهره مورد استفاده در اتصالات ماشین آلات و دکل ها از نوع پیچ و مهره شش گوش در گرید های بالا بصورت آبکاری شده هستند. از آنجا که در بسیاری موارد دمای کاری در این صنایع بالا می باشد نیاز به تنسایل در کنار مقاومت حرارتی دو فاکتور انتخاب پیچ و مهره در این صنایع می باشد.صنعت نفت به عنوان یکی از قویترین صنایع در دنیا بوده و نیاز به اتصالات فولادی و استیل در تاسیسات این صنعت بسیار گسترده می باشد و بسته به دمای کاری و شرایط محیطی و بار وارد بر اتصالات که در بسیاری موارد از نوع دینامیکی نیز می باشد انتخاب پیچ و مهره ها با مشاوره مهندسین صورت می پذیرد. در خطوط انتقال نفت و گاز نیز معمولا از استاد بولت به عنوان اتصالات لوله و فلنج استفاده میشود که بسته به شرایط آب و هوایی استاد بولت فولادی و استاد بولت استیل مورد استفاده قرار میگیرد. اتصالات شیر آلات و ماشین آلات در صنایع نفت و گاز نیز معمولا پیچ خشکه کلاس 8.8 می باشد که هم سختی لازم را دارد و هم قیمت مناسبی دارد.

پیچ و مهره صنایع نفت و پتروشیمی

کاربری استاد بولت در صنایع نفت و پتروشیمی

یکی از پر مصرف ترین نوع پیچ صنعتی در صنایع نفت و پتروشیمی پیچ های استاد بولت تمام رزوه بالاخص در گرید های فولادی B7, B16 می باشد. استاد بولت ها در خطوط انتقال نفت و پتروشیمی و در اتصال لوله ها و فلنج های این صنعتی همراه با مهره های مخصوص مورد استفاده قرار می گیرند. هر چند از گرید های فولادی استاد بولت ها به سبب مقاومت شیمیایی بالا بیشترین کاربری را در صنایع نفت و پتروشیمی دارند اما برای خطوط انتقال در مناطق فوق سرد از گرید های L7 این دسته از پیچ های صنعتی به سبب قابلیت های بالا استفاده می شود.

استاد بولت مصرفی در صنایع نفت و پتروشیمی با دنده های اینچی و طبق استاندارد ASTM A193 تولید شده و همراه با مهره های ویژه این استاندارد یعنی ASTM A194 اتصال پیدا می کند. برای عملکرد در محیط هایی با دمای متوسط در صنایع نفت و پتروشیمی از گرید های B7 آستاد بولت و برای کاربری در مناطق فوق گرم از گرید B16 استفاده می شود. استاد بولت و پیچ و مهره مصرفی در صنایع نفت و پتروشیمی در گرید های استنلس استیل B8 , B8M نیز مورد استفاده قرار می گیرند که تنسایل پایین تری نسبت به پیچ و مهره فولادی داشته اما مقاومت محیطی مناسب تری دارند.

پیچ و مهره های شش گوش مصرفی در صنایع نفت و پتروشیمی

در صنایع نفت و پتروشیمی بالاخص در اتصال شیر ها و پمپ ها از انواع پیچ و مهره های شش گوش استفاده می شود. انواع شیر های پروانه ای، شیر های توپی، شیر های فلکه ای و شیر های یک طرفه در بخش های مختلفی از اتصالات خود از پیچ های شش گوش و حتی پیچ های آلنی در نمونه های مدرن تر استفاده می کنند. پیچ و مهره شش گوش مورد استفاده در اتصالات ماشین آلات و شیر های صنایع نفت و پتروشیمی اغلب در گرید خشکه 8.8 < گاهی نیز در گرید فولادی 10.9 مورد استفاده قرار می گیرند.

در اتصالات انواع پمپ و شیر صنایع نفت و پتروشیمی با توجه به ارتعاش این اتصالات در زمان عبور سیال از پیچ و مهره تنها با دنده درشت استفاده شده تا مقاومت کششی بالاتری داشته باشند. گرید پیچ خشکه 8.8 که هم بصورت شش گوش و هم بصورت آلن و اغلب بصورت نیم دنده در صنایع نفت و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد دارای تنسایل 800 نیوتن بر میلیمتر مربع بوده و اغلب یا بصورت گالوانیزه شده و یا بصورت زاج کاری شده و به رنگ مشکی مات مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع و گرید های مهره در صنایع نفت و پتروشیمی

از مهره ها به شکل شش گوش در گرید های مختلف با استاندارد های مختلفی در صنایع نفت و پتروشیمی استفاده می شود. در اتصالات پیچ آلن و شش گوش اغلب از مهره شش گوش ساده طبق استاندارد DIN934 استفاده می شود که با دنده های درشت تولید شده و گرید آن تابع گرید پیچ اتصالی است. بنابراین مهره گوش گوش کلاس 8 و کلاس 10 دارای مصرف گسترده تری در صنایع نفت و پتروشیمی هستند. از دیگر مهره های متریک که در برخی از کاربری ها بدون نیاز به واشر در اتصالات ماشین های صنایع نفت مورد استفاده قرار می گیرند مهره های کاسه نمدی هستند که خود قابلیت مقابله در برابر ارتعاشات را داشته و بر روی پیچ باز نمی شوند.

علاوه بر مهره های استاندارد متریک که در بالا قید شد مهره های خاص با استاندارد آمریکایی بر روی استاد بولت ها نیز دارای کاربری گسترده ای بالاخص در اتصالات فلنج های صنایع نفت و پتروشیمی هستند.