جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

پیچ و مهره صنایع ساختمانی

استفاده از پیچ و مهره در اتصالات ساختمانی بصورت بسیار گسترده ای صورت میپذیرد. برخی از پیچ و مهره های سنگین صنعتی تر بوده و در اسکلت و سخت کاری ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند مانند پیچ و مهره سازه که با تنسایل بسیار بالا و گوشت پیچ بسیار انتخاب میشوند. گرید های پیچ و مهره مورد استفاده در اسکلت ساختمان ها و سوله ها معمولا بالا و با گرید 10.9 که تنسایل 1040 مگاپاسکال نیز دارند استفاده میشود. پیچ و مهره صنایع ساختمانی اغلب از آنجا که فولادی هستند بصورت آبکاری شده مورد استفاده قرار میگیرند و معمول ترین سایز های آنها نیز سایز M18, M20, M22, M24 می باشد. از پیچ های ریز تر مانند پیچ های نوک مته ای نیز در شیروانی ساختمان ها بالاخص در مناطق با درصد بارندگی بالا استفاده میشود که معمولا فولادی گالوانیزه هستند. انواع دیگر پیچ و مهره های شش گوش نیز در کاربری های کوچک تر برای اتصالات ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. در سیستم تاسیسات ساختمان نیز از پیچ های متری استفاده بسیاری برای کانال کشی های داخلی استفاده میشود.

پیچ و مهره صنایع ساختمان

پیچ و مهره اسکلت ساختمان

یکی از انواع پیچ های صنعتی مهم در کاربری ساختمان پیچ و مهره های ساخت سوله و اسکلت ساختمان هستند. در واقع در اتصال تیر آهن در صنایع ساختمان یا با بکارگیری روش جوشکاری و یا با بکارگیری پیچ و مهره صنعتی انجام می گیرد. هر یک از روش ها دارای مزایا و معایبی هستند. اتصال تیر آهن با بکارگیری روش جوشکاری یک روش اتصال دائمی می باشد اما اتصال به روش پیچ و مهره یک روش اتصال با قابلیت باز شوندگی بوده و از استحکام بسیار بالایی برخوردار و نیاز به نیروی جوشکار متخصص ندارد. با این وجود ایجاد سوراخ های سطحی در تیر آهن برای اتصال پیچ و مهره ساختمانی نقاط تمرکز تنش را پدید می آورد.

در اتصال اسکلت ساختمان ها از پیچ شش گوش سازه که طبق استاندارد DIN6914 تولید می شود استفاده می شود که دارای گرید 10.9 فولادی است. مقاومت کششی بالا که با تنسایل 1040 نیوتن بر میلیمتر مربع تضمین شده است از مشخصات کیفی پیچ و مهره های اسکلت ساختمان است. این سری از پیچ ها اغلب بصورت نیم دنده با دنده های درشت و بصورت آبکاری شده گالوانیزه یا زتج کاری شده مورد استفاده قرار می گیرند. سایز های مختلفی از پیچ و مهره سازه در اتصال اسکلت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند که اغلب در سایز های M10 الی M22 می باشند. در اتصال پیچ های شش گوش سازه از مهره مخصوص که طبق استاندارد DIN6915 تولید شده استفاده می شود.

پیچ های مورد استفاده در تاسیسات ساختمانی

تاسیسات ساختمان در واقع بعنوان قلب تپنده ساختمان بوده و سیالات در گردش در بخش تهویه ساختمان در این بخش مورد استفاده قرار می گیرند. در تاسیسات ساختمان از انواع پیچو مهره صنعتی از جمله پیچ های خودکار، پیچ نوک مته ای و حتی پیچ های شش گوش و آلن استفاده می شود. یکی از کاربردی ترین نوع پیچ در کاربری اتصالات تاسیسات ساختمانی پیچ های متری هستند.

پیچ متری که طبق استاندارد DIN975/6 تولید می شود در کانال کشی داخلی تاسیسات برای تهویه دارای کاربرد گسترده ای است. در واقع برای تحمل وزن کانال های داخلی تاسیساتی این کانال ها که از ورق گالوانیزه تولید می شوند می بایست با بکارگیری پیچ های متری تاسیسات ساختمان به سقف اتصال پیدا کرده و یک ورق در زیر بعنوان تکیه گاه برای آنها تعبیه شود. پیچ های متری صنایع ساختمانی هم در گرید های آهنی بصورت گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرند و هم در صورت بالا بودن درصد رطوبت محیطی که اغلب در محیط های تاسیساتی دیده می شود می توانند از نوع پیچ های متری استنلس استیل مورد استفاده قرار گرفته باشند. پیچ های متری صنایع ساختمانی در قطر بالاتر از 6 میلیمتر و اغلب در طول 70 سانتی متر الی 1 متر مورد استفاده قرار می گیرند.

پیچ متری صنایع ساختمان

پیچ های مصرفی در شیروانی ساختمان

پیچ های مصرفی در اتصالات شیروانی ساختمان ها که در مناطق جنگلی و ساحلی با بیلان بارندگی بالا مورد استفاده قرار می گیرند اغلب از نوع پیچ های نوک مته ای هستند که به پیچ شیروانی نیز شناخته می شوند. پیچ های نوک مته ای شیروانی ها اغلب همراه با یک واشر تخت مورد اتصال قرار گرفته و در سایز های مختلف معمولا بالای 4 میلیمتر و در طول بالای 3 سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرند. پیچ نوع مته ای شیروانی دارای دنده های درشت و بسیار تیزی بوده و بصورت خودکار و بدون نیاز به ایجاد سوراخ های سطحی اتصال پیدا می کند و با ایجاد سوراخ در ورق های گالوانیزه شیروانی پیش می رود.