جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

پیچ و مهره صنایع پزشکی

پیچ و مهره در کارخانجات صنایع داروی بالاخص در اتصالات شیر آلات و لوله کاربرد بسیاری دارد. بر خلاف تصور عمومی از کارخانجات دارویی فضای داخلی آنها با وجود رعایت حداکثر مسائل بهداشتی یک محیط کاملا صنعتی مملو از ماشین آلات صنعتی است که با مواد شیمیایی که گاهی خواص ضد فلزی دارند نیز سر و کار دارد. اغلی پیچ و مهره های مصرفی در صنایع دارویی از جنس پیچ و مهره استیل انتخاب میشوند تا در تماس با مایعات و حتی مواد شیمیایی مورد استفاده در این صنایع دچار زنگ زدگی نشوند. در برخی از موارد که میزان خورندگی مواد بالا باشد حتی نیاز به استفاده از پیچ و مهره تیتانیوم نیز وجود دارد. اتصالات شیر آلات و لوله های بکار رفته در صنایع دارویی و بهداشتی اغلی استاد بولت از جنس استیل می باشد. استاد بولت های بکار رفته در این صنایع از سایز ریز اینچی از 1/8 اینچ تا سایز های بالاتر تغییر می کنند.

پیچ مهره صنایع پزشکی و دارویی

کاربری پیچ های خودرو در صنایع پزشکی

یکی از انواع پیچ های پر کاربرد در صنایع پزشکی و دارویی پیچ های خودرو و ریز هستند. در واقع در ماشین آلات صنایع پزشکی از انواع تجهیزات بیمارستانی و آزمایشگاهی می توان کاربری پیچ های ریز بصورت خودکار مانند پیچ های دو سو و چهار سو، پیچ های سر عدسی و پیچ های خودکار خزینه را دید. در واقع با توجه به این نکته که در ماشین آلات صنایع پزشکی از باکس ها و قوطی های فلزی بعنوان یک بدنه برای اتصال بورد ها و دیگر تجهیزات الکتریکی استفاده می شود کاربری پیچ های ریز و خودکار نیز در این صنایع بسیار گسترده است.

پیچ های سر عدسی خودکار استاندارد DIN7981 یکی از انواع پیچ های ریز پر کاربرد در صنایع پزشکی می باشد. با توجه به حساسیت کاربری و به منظور استریل ماندن تجهیزات پزشکی پیچ و مهره های مصرفی در این صنعت اغلب در گرید استیل 316 تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. پیچ های شش گوش، آلن و آلن مغزی، پیچ های خودکار و ماشینی مورد استفاده در صنایع پزشکی و دارویی از گرید A4 استیل می باشند که حداکثر مقاومت را در برابر زنگ زدگی در محیط های مرطوب و در تماس با آب و رطوبت داشته باشد.

کاربری پیچ های آلن و آلن مغزی در صنایع پزشکی و دارویی

یکی از محبوب ترین نوع پیچ مورد استفاده در صنایع دارویی و پزشکی پیچ های آلن هستند. پیچ آلن بصورت سر عدسی و سر خزینه اغلب در سایز های کوچک در اتصالات ماشین آلات صنایع پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از محبوب ترین نوع پیچ آلن در صنایع پزشکی پیچ آلن مغزی می باشد که به سبب قرار گیری بصورت کامل در قطعه کار و بدون داشتن سطح بیرونی که می تواند جراحاتی را به همراه داشته باشد در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله مهره های پر کاربرد به جز مهره شش گوش ساده در صنایع پزشکی مهره سر بسته می باشد. در واقع به منظور پوشش دادن سطحی از پیچ های شش گوش و آلن که در بیرون از سطح کار در اتصالات ماشین آلات پزشکی قرار می گیرند از مهره سر بسته استفاده می شود. مهره های مصرفی در صنایع پزشکی نیز اغلب در گرید های 316 استنلس استیل مورد استفاده قرار می گیرند.

اهمیت کاربری گرید های استیل در صنایع پزشکی و دارویی

صنایع پزشکی و دارویی و ماشین آلات مصرفی در این صنایع در واقع در دسته پیچ های صنایع سبک محسوب می شوند. این سری از پیچ ها تحت تنش های کششی بالایی قرار ندارند و از این رو اولویت در انتخاب گرید و متریال پیچ و مهره مصرفی در صنایع پزشکی قابلیت های مکانیکی پیچ و مهره نبوده و بیشتر بر روی قابلیت های شیمیایی تاکید شده است. از این رو به منظور داشتن قابلیت عملکرد در محیط هایی با درصد بالای خورندگی ها، در محیط های آزمایشگاهی و بیمارستانی و به منظور جلوگیری از آلودگی های ناشی از زنگ زدگی اجزای فلزی از گرید های استنلس استیل در تولید پیچ و مهره صنایع پزشکی استفاده می شود. محبوب ترین گرید پیچ استیل در اتصالات ماشین آلات صنایع پزشکی گرید A4 یا استیل گرید 316 می باشد. این گرید از پیچ استیل اغلب در سایز های ریز بصورت خودکار آلنی و یا بصورت مغزی در اتصالات ماشین آلات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.