جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

پیچ و مهره صنایع دریایی

صنایع دریایی و ساحلی بخش عمده ای از صنایع حمل و نقل دریایی، کشتی رانی و کشتی سازی، سازه های فولادی و چاه های نفتی را شامل میشوند و بصورت کلی جزو صنایع سنگین بسیار گسترده هستند. اغلب پیچ و مهره های بکار رفته در صنایع دریایی و ساحلی از نوع شش گوش از جنس استنلس استیل می باشند تا در برابر رطوبت مناطق دریایی مقاومت مناسب را داشته باشند. پیچ و مهره بکار رفته در تولید ماشین آلات و سازه های داخلی کشتی ها و قایق ها اغلب پیچ خشکه 8.8 می باشند که اغلب بصورت آبکاری شده داکرومات مورد استفاده قرار می گیرند.

پیچ و مهره مصرفی در صنایع دریایی در دسته پیچ های صنایع سنگین محسوب می شوند که اغلب می بایست دارای قابلیت های مکانیکی بالایی از جمله تنسایل و مقاومت کششی و سختی بالایی باشند. در اتصالات سازه های ساحلی از جمله جرثقیل های دریایی و کرین هایی که برای بارگیری کشتی های باری مورد استفاده قرار می گیرند از پیچ و مهره در گرید های بسیار بالای فولادی و حتی از پیچ و مهره سازه که دارای گل درشت تری هستند نیز استفاده می شود.

پیچ و مهره صنایع دریایی

پیچ و مهره استیل و تیتانیوم در صنایع دریایی و کشتی رانی

سایز های مختلفی از پیچ و مهره صنعتی در کشتی سازی و صنایع دریایی استفاده میشوند. مقاومت ذاتی پیچ و مهره استنلس استیل در برابر رطوبت و قیمت مناسب تری که نسبت به پیچ و مهره تیتانیوم دارد استفاده از این عنصر را در کاربری های دریایی بسیار پر رونق کرده است. لازم به ذکر است که حتی پیچ و مهره استیل نیز در تماس با آب دریا دچار زنگ زدگی شده و هر چند سرعت آن از پیچ خشکه 8.8 کمتر است اما برای تماس با آب دریا مناسب نمی باشد. در این میان پیچ و مهره تیتانیوم که به سبب قیمت بسیار بالایی که دارد بسیار تولید اندکی دارد مقاومت مناسب تری نسبت به پیچ و مهره استیل داشته و در برابر نمک ها و اسید های دریایی مقاومت می کند.

کاربری پیچ های استاندارد آمریکایی در صنایع دریایی و ساحلی

علاوه بر پیچ و مهره های فولادی که بصورت متریک و طبق استاندارد DIN تولید می شوند پیچ و مهره های اینچی طبق استاندارد های آمریکایی نیز در صنایع دریایی و ساحلی استفاده می شود. استاندارد هایی مانند ASTM A325, A490 نمونه ای از پیچ های فولادی سنگین هستند که در پایه های کرین های دریایی مورد استفاده قرار می گیرند. قابلیت های محیطی بالا و مقاومت کششی بسیار بالای این گرید از پیچ های آمریکایی برای اتصال ستون های دریایی و پایه های سازه های دریایی که با تنش های کششی بسیار بالایی مواجه هستند مناسب می باشد.

پیچ های گرید آمریکایی حتی در تنسایل و گرید برابر با پیچ های متریک اغلب دارای گل های درشت تری هستند که اتصال در شرایط سخت در سازه های دریایی را ساده تر می سازد. در صنایع کشتی سازی، بارج ها و حتی در تولید ناوها نیز اغلب از این گرید پیچ و مهره های صنعتی استفاده می شود.

کاربری استاد بولت ها در صنایع دریایی

در بسیاری از موارد صنایع دریایی با صنایع پتروشیمی پیوند خورده و بسیاری از دکل های نفتی بر روی سازه های دریایی سوار می شوند. در این نوع کاربری ها در اتصال فلنج ها که خود از مهمترین اتصالات در سایزه های دریایی و پتروشیمی محسوب می شوند از استاد بولت ها استفاده می شود. استاد بولت ها هم در گرید های فولادی B7 , B16 و هم در گرید های استنلس استیل B8 , B8M در اتصالات سازه های دریایی و پتروشیمی و بر روی فلنچ ها استفاده می شوند.