جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

پیچ شیروانی استاندارد DIN7504

پیچ شیروانی نوع خاصی از پیچ های خودکار می باشد که اغلب بصورت نوک مته ای مورد استفاده قرار می گیرد. از پیچ شیروانی برای اتصال ورق های گالوانیزه شیروانی استفاده شده و برای داشتن قابلیت نفوذ در ایجاد اتصال بدون داشتن سوراخ اولیه بصورت نوک مته ای تولید می شود. پیچ شیروانی در دستگاه استاندارد متریک DIN آلمان طبق استاندارد DIN7504 تولید می شود که این استاندارد البته دارای زیر شاخه های مختلفی است. پیچ نوک مته ای اتصال مصرفی در شیروانی اغلب دارای یک گل به صورت شش گوش با قابلیت اتصال با پیچ گوشتی و یا آچار چهار سو می باشد. برای ایجاد آب بندی بهتر و نشستن کامل بر روی سطح کار در اغلب موارد پیچ شیروانی نوک مته ای بصورت واشر دار یا فلنج دار تولید می شود. پیچ شیروانی اغلب با دنده های درشت تولید شده و قطر قسمت مته ای شکل آن در محدوده M3 الی M6 تولید می شود.

پیچ شیروانی نوک مته ای

استاندارد DIN7504 در تولید پیچ شیروانی نوک مته ای

استاندارد DIN در دستگاه استاندارد کشور آلمان یک استاندارد ابعادی با ابعاد متریک یا میلیمتری می باشد. این استاندارد به تبیین ابعاد و اشکال مختلف بخش های مختلف پیچ شیروانی نوک مته ای از ابعاد مته، گام پیچ و ابعاد گل پیچ می پردازد. استاندارد DIN5704 دارای دایرکتیو ها یا زیر شاخه های مختلف می باشد که به اشکال مختلف گل پیچ می پردازد که مهمترین آنها به قرار زیر هستند.

جدول استاندارد پیچ شیر وانی/><ul><li><b>پیچ نوک مته ای DIN7504-N</b>: این سری از پیچ نوک مته ای به صورت سر عدسی و اغلب دو سو تولید می شود و کاربری محدودی در صنایع داشته و اغلب بعنوان پیچ شیروانی بکار نمی رود.</li><li><b>پیچ نوک مته ای DIN7504-P</b>: این سری از پیچ نوک مته ای بصورت سر تخت خزینه تولید می شود و کاربری محدودی در اتصالات شیروانی دارد.</li><li><b>پیچ نوک مته ای DIN7504-K</b>: یکی از پر کاربرد ترین استاندارد های پیچ شیروانی می باشد که بصورت شش گوش واشر دار تولید شده و بر روی گل آن شیاری برای اتصال با آچار وجود ندارد. این دسته از پیچ شیروانی با آچار بکس اتصال پیدا می کند.</li><li><b>پیچ شیروانی نوک مته ای DIN7504-L</b>: پر مصرف ترین نوع پیچ در اتصالات شیروانی استاندارد DIN7504-L می باشد. گل این پیچ شیروانی شش گوش با یک شیار بر روی گل پیچ که هم بصورت 2 سو هم بصورت 4 سو تولید می شود.</li></ul><p>جدول بالا استاندارد پیچ شیروانی نوک مته ای را طبق استاندارد DIN7504-K نشان می دهد. در این جدول ارتفاع گل شش گوش پیچ با C و مجموع ارتفاع گل و واشر یا فلنج با K مشخص شده است. قطر سری مته ای شکل پیچ شیروانی با Dp و قطر بیرونی دنده ها یا قطر اصلی پیچ شیروانی با D مشخص شده است. در این جدول عرض گل پیچ که همان سایز آچار بکس در اتصال پیچ شیروانی است با حرف S مشخص شده است. ط.ل کلی پیچ با حرف L و زول قسمت دنده شده پیچ نوک مته ای شیروانی با Lg مشخص شده است.</p><h2>گرید های مختلف پیچ شیروانی</h2><p>پیچ های شیروانی نیز مانند دیگر <a href=انواع پیچ و مهره صنعتی در گرید های مختلف فولادی و استیل تولید می شوند. از محبوب ترین گرید های پیچ شیروانی پیچ آلهنی کلاس 5.6 می باشد که دارای درصد اندکی کربن در ترکیبات الیاژی است. در واقع از آنجایی که تنش های کششی محدودی در اتصال پیچ شیروانی وارد می شود گرید های آهنی آن نیز کاربرد گسترده ای دارند. از میان گرید های مختلف فولادی اغلب پیچ شیروانی فولادی در گرید خشکه یا 8.8 است که در اتصالات ورق های گالوانیزه سقفی مورد استفاده قرار می گیرد. این گرید از پیچ شیروانی هم مقاومت کششی بالایی داشته و هم در تماس با سطح ورق های فلزی مقاومت سایشی بالایی از خود نشان می دهد.

گرید های استنلس استیل از پیچ های شیروانی نیز به سبب مقاومت بالایی که در تماس با آب و رطوبت و البته باران های اسیدی دارند محبوبیت بالایی دارند. از آنجایی که عملا اتصال شیروانی بر روی پیش بام ها اغلب در مناطب باران خیز صورت می چذیرد پیچ های شیروانی استیل با دارا بودن درضصد بالایی از عناصر فلزی مقاوم مانند کروم و نیکل طول عمر کاری بسیار مناسبی داشته و نسبت به پیچ های فولادی گالوانیزه با سرعت بسیار کند تری دچار زنگ زدگی می شوند. البته پیچ شیروانی استیل قیمت بسیار بالاتری نسبت به موارد آهنی و فولادی دارد.