جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

پیچ خودکار سر عدسی استاندارد DIN7981

پیچ های خودکار دسته ای از پیچ های مصرفی در صنایع سبک هستند که قطر جان پیچ در طول پیچ تغییر کرده و هم بصورت نوک مته ای و هم بصورت نوک تیز تولید می شوند. پیچ های خودکار همانطور که از نام آنها مشخص است نیاز به دریل کاری اولیه با مته نداشته و خود قابلیت سوراخ کاری و پیش روی در قطعه کار را دارند. پیچ های خودکار هم بصورت سر عدسی و هم بصورت سر تخت تولید شده و بدون نیاز به مهره و بصورت درگیر در قطعه کار مورد استفاده قرار می گیرند. پیچ های خودکار سر عدسی به سبب سایز و وزن پایینی که دارند اغلب بصورت وزنی و کیلویی به فروش می رسند. این محصولات هم با برند های ایرانی و هم با برند های چینی بسته به متریال و گرید در بازار ایران یافت می شوند.

پیچ های خودکار سر عدسی دارای دنده های درشت و تیز بوده که قابلیت ایجاد شکاف در قطعه کار را دارد. پیچ های خودکار سر عدسی هم بصورت دو سو و هم بصورت چهار سو تولید شده و اتصال آنها با بکارگیری آچار پیچ گوشتی صورت می پذیرد. یکی از استاندارد های پر کار در تولید پیچ خود کار استاندارد DIN7981 که برای تولید این سری از پیچ ها بصورت سر عدسی بکار گرفته می شود. از پیچ خودکار در صنایع الکترونیک برای اتصال اجزا بر روی ورق های فلزی، در تولید ماشین آلات و لوازم آشپزخانه، لوازم دیجیتال، لوازم خانگی تصفیه هوا و آب و در تولید انواع لوازم الکترونیکی استفاده گسترده ای می شود.

پیچ خودکار سر عدسی

گرید های مختلف پیچ خودکار سر عدسی

پیچ های خودکار سر عدسی استاندارد DIN7981 برای کاربری های سبک در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند که کاربری آنها با حداقل تنش کششی روبرو می باشد و اغلب یا از گرید های آهنی تولید می شوند و یا در گرید های استنلس استیل. پر کاربرد ترین گرید پیچ های خودکار سر عدسی گرید آهنی کلاس 5.6 می باشد که درصد بسیار بالایی آهن و درصد محدودی کربن داشته، چکش خوار بوده و تنسایل مقاومت کششی کمتر از 500 نیوتن بر میلیمتر مربع را دارد. این گرید از پیچ به رنگ نقره ای براق و بصورت گالوانیزه سرد در بازار یافت می شود.

گرید های استنلس استیل از پیچ خودکار نیز به سبب داشتن مقاومت مناسب در برابر رطوبت و آب از دیگر گرید های پر کاربرد این سری پیچ ها محسوب می شود. پیچ خود کار سر عدسی استنلس استیل استاندارد DIN7981 هم در گرید A2 و هم در گرید A4 تولید می شود. گرید A2 از این پیچ با دارا بودن درصد بالایی از عناصر مقاوم فلزی مانند کروم و نیکل و از استیل گرید 304 تولید شده است که به استیل بگیر نیز شناخته می شود. پیچ خودکار سر عدسی گرید A4 از استیل 316 تولید شده است که به سبب عدم جذب توسط آهنربا به گرید نگیر نیز شناخته شده و علاوه بر کروم و نیکل اندکی مولیبدنیوم نیز در ترکیبات شیمیایی آن استفاده شده است. هر دو گرید از پیچ خودکار استیل بدون نیاز به آبکاری و با مقاومت کششی برابری تولید می شوند با این تفاوت که گرید 316 از پیچ خودکار سر عدسی دارای مقاومت محیطی بالاتری نسبت به گیر 304 می باشد.

استاندارد DIN7981 در تولید پیچ خودکار سر عدسی

استاندارد DIN در دستگاه کالیبراسیون کشور آلمان و با ابعاد میلیمتری تبیین می شود. تولید پیچ خودکار سر عدسی در دستگاه استاندارد کشور آلمان با DIN7981 معرفی می شود که به تبیین ابعاد بخش های مختلف پیچ در سایز های مختلف شامل ارتفاع گل پیچ، قطر گل پیچ و طول جان و گام پیچ خودکار می پردازد. این استاندارد بصورت یکسان برای تولید پیچ خودکار سر عدسی در گرید های آهنی، فولادی و استیل بکار رفته و یک استاندارد ابعادی بوده و مختص گرید و متریال خاصی نمی باشد. جدول زیر استاندارد DIN7981 در تولید پیچ خودکار سر عدسی را از 2 الی 6 میلیمتر که بیشترین موارد کاربری را شامل می شود نشان می دهد.

جدول استاندارد DIN7981 در تولید پیچ خودکار سر عدسی

در این جدول قطر جان پیچ خودکار با d و طول گام دنده ها با p مشخص شده است. قطر بیرونی گل پیچ خودکار سر عدسی با dk , ارتفاع گل پیچ با k مشخص شده است. حرف M معرف دهانه چاک سطحی گل پیچ خودکار برای ورود آچار در اتصال می باشد که برای آچار های چهار سو مشخص شده است.