جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

پیچ استوانه سر عدسی استاندارد DIN7985

پیچ های استوانه سر عدسی در دسته پیچ های سبک صنعتی قرار می گیرند که برای اتصالات صفحات و اجزای استاتیک یا ثابت مورد استفاده قرار می گیرند. از پیچ های استوانه سر عدسی در انواع ماشین آلات پزشکی، ابزار آلات صنعتی سبک و ... استفاده می شود. پیچ های استوانه سر عدسی Pan head screws می توانند اشکال مختلفی در قسمت گل پیچ داشته و با بکارگیری انواع آچار شامل آچار پیچ گوشتی دو سو و چهار سو و حتی به صورت اتصال با آچار آلن طراحی و تولید شده باشند. پیچ های استوانه سر عدسی طبق استاندارد DIN7985 اغلب در گرید های پایین آهنی و یا در گرید های استنلس استیل تولید می شوند.

پیچ استوانه سر عدسی استاندارد DIN7985 اغلب همراه با مهره شش گوش و واشر اتصال پیدا می کند اما در مواقعی نیز بصورت درگیر در قطعه کار مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ های استوانه سر عدسی با دنده هایی با دقت بالا در ابعاد و تلرانس تولید شده و برای اتصال نیاز به دریل کاری اولیه در قطعه کار دارند. پیچ های استوانه سر عدسی دارای دنده های بسیار تیز و برنده بوده و برای برش دادن ورق های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. این دسته از پیچ ها بصورت تمام رزوه مورد استفاده قرار می گیرند. کاربری اصلی پیچ های استوانه سر عدسی اتصال قطعات فلزی می باشد.

پیچ استوانه ای سر عدسی

گرید های پیچ استوانه سر عدسی

این دسته از پیچ ها اغلب برای کاربری های سبک صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و از این رو حساسیت بالایی در تولید با گرید های بالای فولادی در این کاربری وجود ندارد. البته پیچ های استوانه ای سر عدسی طبق استاندارد DIN7985 حتی در گرید های بالای فولادی تا گرید 12.9 نیز برای کاربری های خاص تولید می شوند اما پر مصرف ترین گرید غیر استیل این دسته از پیچ ها گرید 5 می باشد که به رنگ نقره ای براق و بصورت گالوانیزه سرد مورد استفاده قرار می گیرد.

گرید های استنلس استیل از پیچ استوانه ای سر عدسی نیز به سبب مقاومت بالایی که در برابر زنگ زدگی در تماس با آب و رطوبت دارند کاربری صنعتی بسیار گسترده ای دارند. دو گرید استنلس استیل 304 یا گرید A2 معروف به استیل بگیر و گرید استنلس استیل 316 یا A4 معروف به استیل نگیر پر مصرفت ترین ترکیبات استنلس استیل در تولید پیچ استوانه ای سر عدسی طبق استاندارد DIN7985 می باشند. هر دو گرید از این پیچ استوانه ای بصورت آستنیته با قابلیت های کششی و سایشی برابر مورد استفاده قرار می گیرند حال آنکه گرید A4 »قاومت محیطی بالاتر و قیمت بالاتری نسبت به گرید a2 دارد.

استاندارد DIN7985 در تولید پیچ استوانه ای سر عدسی

استاندارد DIN در دستگاه کالیبراسیون کشور آلمان تبیین شده و دارای ابعاد میلیمتری می باشد. استاندارد DIN7985 به تبیین ابعاد استاندارد بخش های مختلف پیچ استوانه ای سر عدسی می پردازد و خود دارای دایرکتیو های مختلفی می باشد. TYPE A یا تیپ A از این پیچ ها بصورت تمام رزوه و تیپ B بصورت نیم رزوه مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر تفاوت در انواع رزوه نوع آچار که می تواند بصورت دو سو یا چهار سو و یا بصورت ترکیبی مشخص شده باشد در تیپ های H و Z قابل دسته بندی می باشد. جدول زیر استاندارد ابعادی DIN7985 در تولید پیچ های ماشینی سر عدسی را برای سایز های M5 الی M10 مشخص می کند.

استاندارد DIN7985 پیچ استوانه ای

همانطور که در جدول نیز می بینید طول پیچ استوانه ای که با حرف L مشخص شده است همواره برای نمونه های نیم دنده یا تیپ B بیشتر از نمونه های پیچ استوانه ای تمام دنده یا تیپ A می باشد.