جنرال استیل
021-55412302 | 09122063004
صفحه اصلیدرباره ماتماس
پیچ و مهره جنرال استیل

پیچ آلن سر استوانه ای استاندارد DIN912

در صنایع سنگین و برای اتصالات ماشین آلات صنعتی اغلب یا از پیچ های شش گوش و یا از پیچ آلن سر استوانه ای استفاده می کنند. پیچ آلن سر استوانه ای بر خلاف آلن سر تخت و آلن مغزی همراه با مهره های شش گوش اتصال پیدا می کند. از نظر بدنه، دنده و جان پیچ های آلن سر استوانه ای دقیقا شبیه به پیچ های شش گوش هستند اما گل آنها به شکل استوانه با ارتفاع بیشتر و دارای یک حفره می باشد که برای ورود و اتصال با آچار آلن طراحی شده است. پیچ آلن سر استوانه ای از سایز M5 الی M24 و در گرید های آهنی، فولادی و خشکه تولید می شود. البته طبق استاندارد DIN912 پیچ آلن سر استوانه ای تنها می بایست در گرید های خشکه 8.8، گرید فولادی 12.9 و در گرید های استنلس استیل تولید گردد اما بر حسب نیاز های صنعتی گرید های آهنی و 1.9 از این پیچ های صنعتی نیز تولید می شوند.

پیچ آلن سر استوانه ای

پیچ آلن سر استوانه ای که طبق استاندارد DIN912 تولید می شود در واقع طراحی مدرنی از پیچ های صنعتی بوده و نسبت به پیچ های شش گوش مزایایی در اتصال دارد. مهمترین مزیت پیچ آلن سر استوانه ای به پیچ شش گوش بکارگیری از آچار آلن بجای آچار بکس می باشد. با توجه به وارد شدن پیچ آلن در داخل حفره گل پیچ آلن سر استوانه ای دامنه حرکت دست برای اتصال پیچ افزایش پیدا کرده، با کاهش احتمال خروج سری آچار از حفره سرعت اتصال افزایش پیدا کرده و در زوایای سخت و شرایط دشوار که دست دامنه حرکت بالایی ندارد قابلیت اتصال پیچ آلن سر تخت بیشتر از پیچ های شش گوش می باشد.

استاندارد DIN912 در تولید پیچ آلن سر استوانه ای

پیچ و مهره های صنعتی که طبق استاندارد DIN آلمان تولید می شوند دارای ابعاد میلیمتری بوده و از استاندارد متریک استفاده می کنند. استاندارد DIN912 در تولید پیچ های آلن سر استوانه ای یک استاندارد ابعادی بوده که به تبیین ابعاد مختلف از جملع قطر گل پیچ، قطر جان پیچ، نوع و طول گام دنده ها و ابعاد حفره آچار آلن می پردازد. طبق استاندارد DIN912 پیچ آلن تنها می بایست بصورت نیم دنده Partially threaded تولید گردد و این استاندارد دایرکتیو هایی برای تولید پیچ آلن بصورت تمام دنده ندارد. با این وجود با توجه به نیاز های بازار پیچ آلن سر استوانه ای بصورت تمام دنده نیز تولید می شود. جدول ابعادی زیر مشخصات پیچ آلن سر استوانه ای را در سایز های M1.4 الی M100 نشان می دهد.

استاندارد DIN912 ـولید پیچ آلن سر استوانه ای

در این جدول قطر جان پیچ آلن سر استوانه ای با حرف d و طول جان پیچ با حرف L مشخص شده است. طول قسمت دنده شده پیچ آلن با حرف b و ارتفاع گل پیچ با حرف k مشخص شده اند. قطر بیرونی سری استوانه ای پیچ آلن با dk مشخص شده است و سایز آچار آلن که در اتصال این پیچ بکار می رود با حرف s »شخص شده است. عمق نفوذ یا عمق حفره گل پیچ آلن سر استوانه ای نیز با حرف t مشخص شده است.

گرید های فولادی و استیل پیچ آلن سر استوانه ای

پیچ آلن سر استوانه ای در پایین ترین گرید از آلیاژ های آهنی کلاس 4.6 و 5.6 تولید می شود که دارای تنسایل مقاومت کششی پایینتر از 500 نیوتن بر میلیمتر مربع هستند و می بایست حتما با دنده های درشت Coarse thread تولید شوند. این کلاس از پیچ آلن نرم و چکش خوار بوده و برای کاربری های سبک صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. پوشش سطحی پیچ آلن سر استوانه ای گرید های آهنی اغلب آبکاری گالوانیزه سرد می باشد.

یکی از محبوب ترین گرید های فولادی پیچ آلن سر استوانه ای گرید خشکه می باشد که با کلاس 8.8 مشخص می شود. این گرید از فولاد دارای سطح متوسطی از کربن بوده که پس از تولید همراه با عملیات سخت کاری حرارتی تنسایل مقاومت کششی آن تا 800 نیوتن بر میلیمتر مربع بالا می رود. پیچ آلن سر استوانه ای در گرید 12.9 بالاترین میزان سختی سطحی و تنسایل را دارد. کلاس 12.9 تنسایلی برابر با 1200 نیوتن بر میلیمتر مربع داشته، اندکی ترد بوده و تحت تاثیر ضربه بالاخص در شرایط آب و هوایی سرد آسیب پذیر است. گرید های فولادی 8.8 و 12.9 از پیچ آلن سر استوانه ای هم بصورت آبکاری شده گالوانیزه، داکرومات و هم بصورت زاج کاری شده به رنگ مشکی مات در بازار یافت می شوند. بر طبق استاندارد پیچ آلن نمی بایست با کلاس 10.9 تولید شود همان گونه که پیچ های شش گوش نمی بایست با کلاس 12.9 تولید شوند. با این وجود بر حسب نیاز های صنعتی پیچ آلن سر استوانه ای با کلاس 10.9 و با تنسایل 1040 نیوتن بر میلیمتر مربع نیز تولید می شوند.

پیچ آلن سر استوانه ای از گرید های استنلس استیل در دو گرید A2 , A4 نیز به بازار عرضه می شود. گرید A2 با بکارگیری استنلس استیل 304 و گرید A4 با بکارگیری استنلس استیل 316 تولید می شود. هر دو گرید از پیچ آلن استیل دارای مقاومت کششی و تنسایل برابر با 700 نیوتن بر میلیمتر مربع بوده و خواص و مشخصات حرارتی و مکانیکی برابری دارند. گرید A4 از پیچ آلن سر استوانه ای استیل درصد کمی عنصر فلزی Mo علاوه بر کروم و نیکل در ترکیبات شیمیایی دارد که علاوه بر عدم جذب توسط آهنربا به خواص ضد زنگ استنلس استیل 316 نیز کمک می کند. پیچ های آلن سر استوانه ای هم با بکارگیری مهره شش گوش و هم با مهره کاسه نمدی برای کاربری های خاص اتصال پیدا می کنند.